Regulační
plán
Co je regulační plán?
Regulační plán je dokument, který podrobně stanovuje podmínky pro využití pozemků, pro umístění staveb a jejich uspořádání v prostoru a je pro rozhodování v daném území závazný. Hodnotí také to, jaký budou mít budovy vliv na životní prostředí či jestli je zde dostačující dopravní a technická infrastruktura. Regulační plán je vydáván jako opatření obecné povahy – buď z podnětu, nebo na žádost a o jeho pořízení rozhoduje zastupitelstvo obce, nebo kraje. Regulační plán dává danému území řád a jednotný charakter a respektuje obecný systém ekologické stability.
Jaké je zadání regulačního plánu od města Říčany?
Zadání regulačního plánu lokality „Komerční zóna Interiér“ ukládá požadavky na vymezení pozemků a jejich využití a na umístění a prostorové uspořádání staveb. Dále vznáší požadavky na ekologickou stabilitu a řešení veřejné infrastruktury – například zajištění bezproblémové dostupnosti MHD či dostatek parkovacích míst pro návštěvníky. Technická infrastruktura zahrnuje návrh vodovodních a kanalizačních řadů, řešení likvidace dešťových vod a návrh veřejného osvětlení. Území má být částečně energeticky soběstačné – na střechách některých budov budou fotovoltaické panely, využívána bude tzv. šedá voda, k dispozici budou nabíječky pro elektrická vozidla apod.
Co konkrétně regulační plán řeší?
Regulační plán řeší území „Komerční zóny Interiér“ které se nachází v katastrálním území města Říčany, při jeho severozápadním okraji. Upřesňuje územní plán pro vymezené území a stanovuje prostorové uspořádání nových staveb v limitech daných územním plánem. Hodnotí rovněž kapacitní možnosti sítí dopravní a technické infrastruktury a vliv nových staveb na širší okolí. Po projednání dokumentu s dotčenými orgány státní správy a veřejností se regulační plán stane součástí územního plánu města Říčany.
Rozvojová území
A) TERRA
Moderní business centrum nabízející kancelářské a prodejní prostory. TERRA prochází výraznou proměnou a dnes nabízí obchody, služby a kvalitní zázemí malým a středním podnikům. Celý projekt je rozdělen na 2 etapy. První etapa řeší kompletní rekonstrukci původní části objektu z druhé poloviny 70. let minulého století. Dokončení je plánováno na Q2/22. V rámci druhé etapy je plánována přístavba ke stávající budově, která rozšíří stávající plochu o 50 %. Vznikne zde inovativní budova s původními architektonickými prvky, a to jak v elegantně pojatém exteriéru, tak i v designovém interiéru. V přízemí vzniknou retailové prostory a v patře moderní kanceláře a co-workingové centrum. Realizace 2. Etapy je možná až po schválení regulačního plánu.
B) Budova Lenner Motors a Vihorev
Území bývalé administrativní budovy Alfa a přilehlé kantýny a konferenčního zázemí. Část kantýny patřící Lenner Motors byla plně zrekonstruována pro provoz prodejny Hyundai. V další části, která patří developerské společnosti Vihorev, probíhá přestavba na apartmánový hotel dle veškerých aktuálně platných povolení. Regulační plán zohledňuje požadavky vlastníka na úpravy vnějších ploch okolo objektu, včetně nových parkovacích míst, propojení s ostatními komunikacemi, zpevněných plocha a zelení.
C) Plánovaná výstavba
Záměrem konceptu Citysite je výstavba small business units (SBU) – moderních objektů, které tvoří kombinace kanceláří, showroomů, prodejních ploch, včetně skladového zázemí. Prostory jsou určeny především pro malé a střední firmy. Velikost jednotlivých budov je 2 300 m2 až 4 000 m2. Koncept budov počítá s celkovou úpravou vnějšího parteru s dostatkem parkovacích ploch, ale především zeleně a oddychových ploch. Budovy jsou koncipovány jako částečně soběstačné, budou šetrně hospodařit s vodou a na střeše budou umístěny fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny. Budovy budou splňovat certifikaci BREAM Very Good or Excellent. Výstavba těchto budov by měla být spojena s výstavbou pražského okruhu (SOKP5111).
D) Objekt ve vlastnictví Investiční a Majetková a.s
Jedná se o plánovanou výstavbu průmyslového objektu sloužícího pro skladování nebo drobnou výrobu. Pro tento objekt bylo již v minulosti vydáno územní rozhodnutí. Projekt je do regulačního plánu přenesen v podobě zaznamenané vydaným územním rozhodnutím. V rámci regulačního plánu jsou ověřeny dopravní požadavky a požadavky napojení na technickou infrastrukturu.
Dopravní studie
Cílem dopravní studie je posoudit kapacitní možnosti dopravní infrastruktury ve stávajícím stavu, po dostavbě všech objektů v území a navrhnout její nutné úpravy. V rámci dopravní studie jsou řešeny všechny druhy dopravy, které se v daném území vyskytují. Řešena je doprava v klidu (parkování), automobilová doprava, veřejná doprava, pěší, cyklistická doprava a jejich vzájemné vazby. Nedílnou součástí dopravní studie jsou výpočty intenzit dopravy dopravním modelem, které zohledňují stávající stav dopravy, ale i návrhový stav po dostavbě záměrů investorů. Do modelových výpočtů jsou zohledněny i nové dopravní stavby v okolí záměru, které budou mít zásadní vliv na směrování dopravy z/do oblasti.
Dopravní infrastruktura
Regulační plán nahrazuje územní rozhodnutí pro umístění páteřní dopravní infrastruktury. Po zpracování dopravní studie a definování požadavků investorů na funkční využití objektů v území byly navrženy úpravy komunikací, které zajistí dostatečnou kapacitu po dostavbě všech objektů. Jedná se o úpravu severního vjezdu do území a související úpravu a rozšíření ulice Přátelství. Dále úpravy šířkového uspořádání komunikací uvnitř území, nová propojení a umístění parkovacích ploch.
Technická infrastruktura
Vodohospodářství
Cílem je v území umisťovat budovy šetrné ke svému okolí i životnímu prostředí. V rámci regulačního plánu je řešeno odkanalizování budoucích objektů, jejich zásobení pitnou vodou a likvidace dešťových vod. Uvažuje se o využití tzv. šedé vody, zelených střechách a dalších opatřeních, které sníží energetické nároky nových budov na minimum.
Energetika
Obdobně jako v případě nakládání s vodami regulační plán počítá s využitím fotovoltaických panelů na střechách k dosažení co největší soběstačnosti budov. Definuje požadavky na použití LED světelných zdrojů pro objekty ale rovněž pro veřejné osvětlení s požadavkem na minimalizaci světelného znečištění.
Proč Contera regulační plán zpracovává?
Požadavek na zpracování regulačního plánu pro "Komerční zóna Interiér" byl definován městem Říčany na základě změny územního plánu z roku 2014. V území pro které je požadavek regulačního plánu definován, se nachází více než 10 vlastníků přičemž Contera Park je jedním z nich (Billa, Lidl, Tesco, Vihorev, Lenner Motors, a další.), kteří zpracování regulačního plánu iniciují. Na základě dohody mezi vlastníky převzala nad zpracováním a projednáním regulačního plánu záštitu společnost Contera a dokument připravuje ve spolupráci s ostatními vlastníky nemovitostí.